Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ziele na kraterze - streszczenie - strona 2

cioci, Marii Lechnickiej. Pływanie, wdrapywanie się po drzewach, jazda konna (w późniejszym okresie czasu) – to ulubione zabawy Krysi i Marty, nazywane przez nie „hartowaniem kozaczego ducha”.  

Kolejne miejsce wakacyjnych wypraw to Jodańce – litewski majątek rodziny Wańkowiczów, zagospodarowany przez siostrę pisarza – Reginę. Pewnej jesieni, po powrocie z Jodańc dzieci dowiadują się od ojca o nowym domu, budowanym na Żoliborzu (nowa dzielnica Warszawy). Nowe mieszkanie, urządzone z wyjątkową pieczołowitością i zaangażowaniem, zostaje nazwane przez rodzinę „Domeczkiem”. Dzieci otrzymują swój własny pokój. Do domu wprowadzają się także – kucharka (zwana „Wężem”) i młoda pokojówka (nazywana żartobliwie „Cielęciną”). W nowym lokum nie brakuje też zwierząt – psa Gawła i kotki Malwinki. Córki Wańkowiczów z entuzjazmem penetrują nową okolicę. Jedną z ciekawszych „atrakcji” Żoliborza jest nowy Klub Sportowy. Ulubionym zajęciem Marty, Tili i ojca jest pływanie w kajaku ochrzczonym dziwaczną nazwą „Kuwaka”.

Córki rosną, zdobywając coraz większą samodzielność i jeszcze większą ciekawość świata. Wańkowicz opisuje dwa różne modele wychowania stosowane przez niego i jego żonę. Matka dziewczynek (nazywana przez rodzinę „Królikiem”) to uosobienie opiekuńczości, opanowania i łagodności. Matka stoi też na straży wszelkich norm zachowania. Przypomina o tym, co „konieczne” i  „dozwolone”. Ojciec to z kolei niewyczerpane źródło humoru, rubaszności i wszelkich pomysłów na ciekawe spędzanie czasu. Wańkowicz stara się wzbudzić w córkach zainteresowanie różnymi pasjami i dziedzinami życia – literaturą, geografią, sportem.

Jednym z ulubionych, wakacyjnych zajęć całej rodziny są spływy kajakiem („Kuwaka”). Każdą z wypraw poprzedza szczegółowe zaplanowanie i omówienie trasy spływu. Po jednej