Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ziele na kraterze - streszczenie - strona 3

z takich wypraw (Prusy Wschodnie) Wańkowicz podsuwa Marcie pomysł opisania podróży w cyklu felietonów. Początkowo pisanie idzie opornie, ale z biegiem czasu Tili nabiera wprawy. Cykl artykułów ukazuje się w „Płomyku”, a dumny ojciec wręcza zaskoczonej córce prawdziwe honorarium, przekazane przez redakcję czasopisma.

Nowy etap rodzinnych podróży rozpoczyna się w momencie zakupu samochodu – Forda zwanego „Kacperkiem”. Pierwsza, wielka wyprawa po południu Polski obejmuje takie miejscowości jak m.in.: Częstochowa, Katowice, Jastrzębie-Zdrój i Zakopane.

Wańkowicz z humorem wspomina kolejne etapy dorastania swych córek. Jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu dziewczynek jest ich pierwszy, „wielki” bal. Krysia i Marta zakładają po raz pierwszy „balowe” suknie. Od tego momentu, w domu Wańkowiczów odbywają się regularne wieczorki taneczne. Codzienność dziewcząt zostaje stopniowo zdominowana przez szkołę – naukę, przyjaźnie, pierwsze miłostki. Ojciec stara się wychowywać córki w liberalny sposób. Dziewczęta często towarzyszą mu w trakcie wieczornych wypadów do knajp i restauracji, co budzi sprzeciw matki. Pisarz z uporem forsuje metodę stopniowego „próbowania” zakazanego owocu (m.in. alkoholu, zabaw tanecznych), oswajając Krysię i Martę z – nie zawsze bezpiecznym – światem dorosłych. Rodzice wiedzą, że dziewczętom przyjdzie żyć w trudnych czasach (ich obawy szybko się sprawdzają).

Kolejny, ważny etap w życiu głównych bohaterek powieści to matura. Przed samym egzaminem maturalnym Tili zostaje niespodziewanie wyrzucona ze szkoły. Surowa kara to efekt donosu, zawierającego informację o tajnej organizacji założonej przez uczniów. Marta, zachęcona przez ojca, samodzielnie doprowadza do rozwiązania problemu (rozmowa z dyrekcją) i ostatecznie zdaje trudny egzamin. Zdanie matury jest