Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ziele na kraterze - streszczenie - strona 4

świętowane przez rodzinę jako wejście córek w dorosłość. Dumni rodzice postanawiają sprawić córkom niespodziankę. Wańkowicz funduje Krysi i Marcie wycieczkę rowerową po Belgii i Francji. Opiekę nad dziewczętami ma sprawować matka, dojeżdżająca pociągiem do kluczowych miejsc trasy (Paryż, Monte Carlo). Wyprawa rozbudza zapał bohaterek i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Nie obywa się bez niebezpieczeństw. Cyklistki wielokrotnie zbaczają z trasy, a Krysia doznaje niegroźnej stłuczki. Cała trójka spotyka się w Monte Carlo. Ostatni etap podróży (pociągiem) to szwajcarski pensjonat we Fryburgu – miejsce przyszłej edukacji Marty. Czas rozstania sióstr mija szybko. Tili powraca do domu na święta wraz z nową przyjaciółką – Amerykanką Betty.

Podróż Krysi i Marty po Europie upływa pod znakiem coraz bardziej realnego konfliktu zbrojnego. W przeddzień wybuchu II wojny światowej Krysia powraca z Jodańc do Warszawy. W pierwszych dniach września, zaraz po wybuchu wojny na kilka dnia przyjeżdża do Polski Marta. Melchior Wańkowicz wyjeżdża do Rumunii. Jego żona – do Lwowa na szkolenie Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Małżonkowie spotkają się dopiero po sześciu, długich latach. Pożegnanie ojca z Krysią następuje w miejscowości Święcica.

Podczas pobytu na emigracji pisarz tworzy broszury i artykuły o polskim wrześniu, przygotowuje publikację pt.: „Wrzesień żagwiący”. Wańkowiczowie postanawiają wysłać Martę do rodziny jej amerykańskiej przyjaciółki. Tili spotyka się z ojcem w Rzymie i po krótkim pożegnaniu wyjeżdża. W Polsce nadal pozostaje Krysia z matką. Obydwie radzą sobie z trudnymi warunkami bytowymi. Planują wynajmowanie pokojów „Domeczku”, zakładają ogród warzywny. Wkrótce Niemcy konfiskują nakład „Roju”, towarzystwa wydawniczego prowadzonego przed wojną przez Melchiora Wańkowicza.