Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ziele na kraterze - streszczenie - strona 6

przygotowania do walki. Po wybuchu powstania Krysia Wańkowicz dołącza do przydzielonego oddziału („Gryf”) walczącego na Woli. Ginie szóstego dnia powstania warszawskiego. Wobec braku informacji o losach córki Zofia Wańkowicz rozpoczyna poszukiwania Krysi. Domyśla się, że mogła podzielić losy swoich rówieśników (większość z nich zginęła). Ostatecznie matka poznaje szczegóły śmierci córki z relacji jednej z łączniczek. Ciało Krysi zostaje pochowane na Cmentarzu Powązkowskim w kwaterze żołnierzy „Parasola”. Dom Wańkowiczów na Żoliborzu zostaje zbombardowany. Zrozpaczona matka postanawia opuścić Warszawę i dołączyć do grupy uchodźców.

Zofia i Melchior Wańkowiczowie spotykają się w 1945 roku. Na emigracji docierają do nich spóźnione listy od Marty. Tili – znająca już prawdę o śmierci siostry – opisuje narodziny swojej pierwszej córeczki. Dziecko otrzymuje imiona Anna Krystyna.